© 2018 המחאה הגדולה - יחד נוריד את מחירי הדיור

הבועה

במדינת ישראל משתוללת כבר כעשר שנים בועת נדל"ן אימתנית, הגדולה מסוגה בעולם המערבי. למרות שקיימות היום עוד בועות נדל"ן ברחבי העולם, הבועה שלנו היא החמורה והמסוכנת מכולן והיא גם חסרת תקדים בהיסטוריה של מדינת ישראל.

את בועת הנדל"ן ניתן לאתר בקלות, באמצעות "יחס הזהב" בין משכורת ממוצעת לבין מחיר של דירה ממוצעת. יחס זה מאפשר למדוד את הקשר בין ההכנסה שלנו לבין ההוצאה שלנו על דיור. בשנים האחרונות היחס בין משכורת ממוצעת בישראל (כ-10,000 ש"ח) לבין מחירה של דירה ממוצעת (כ-1.5 מיליון ש"ח) נע בין 140 ל-150 משכורות. אין לזה אח ורע במדינות העולם (פי שתיים מצרפת וכמעט פי שלוש מהולנד) ואין לזה תקדים בתולדות מדינת ישראל (פרט לפרק זמן קצר באמצע שנות ה-90, בשיא תקופת העלייה הרוסית, שאחריו ירדו המחירים בחדות). אנחנו מתייחסים ליחס הזהב הזה כמו מכפיל בבורסה: כשהמכפיל גבוה - אז המניה מסוכנת, וכשהמכפיל ממש גבוה - מדובר בבועה מסוכנת. יש רק סוף אחד לבועות פיננסיות - הן מתפוצצות, מכניסות כסף רב לכיסים של מעטים וגורמות לאנשים רבים לאבד את כספם.

 

אז אם מחירי הדיור עולים ועולים והמשכורות שלנו לא עולות בהתאם מאיפה מגיע הכסף? מקצתו מגיע ממשקיעים (חלקם זרים) שיש להם כסף רב, אבל רובו מגיע מאתנו. ואיך אנחנו משיגים את הכסף? מהלוואות. משכנתאות, הלוואות לכל מטרה, כרטיסי אשראי ומימון ישיר - החוב של משקי הבית בישראל הולך ותופח בשנים האחרונות, הבנקים מרוויחים סכומי עתק והבועה מתנפחת והופכת להיות מסוכנת יותר ויותר. הבועה הזו חייבת להתפוצץ, כי לכל פירמידה פיננסית יש סוף ולכסף בשוק הדיור הישראלי אין כיסוי.

זוגות שיש להם הון עצמי של כ-400,000 ש"ח וקונים דירה בשני מיליון ש"ח בכסף שאין להם, מסכנים את עצמם, תורמים לעליית מחירי הדיור ומעלים את רמת הסיכון של המערכת הפיננסית כולה. למה הם עושים זאת? כי המערכת כולה משכנעת אותם להאמין בשקר: שמחירי הנדל"ן תמיד רק עולים, שאם הם לא יקנו עכשיו דירה במחיר אסטרונומי הם בחיים לא יוכלו לקנות דירה, שאין בארץ מספיק דירות, שאין בארץ מספיק קרקעות ועוד נימוקים רבים כאלה. צרכנים לחוצים הם צרכנים שעושים טעויות וזוגות רבים מגרדים את כל הכסף שיש להם, את הכסף שיש להורים שלהם ולוקחים הלוואות ענק כדי לקנות דירה "לפני שיהיה מאוחר מדי". מדובר בטעות חמורה שמתחזקת את בועת הנדל"ן.

מדוע המערכת משכנעת אותם לקנות נדל"ן במחירים לא ריאליים? כי כל מוקדי הכוח מרוויחים מכך: הקבלנים מרוויחים מיליונים על פרויקטים חדשים, הבנקים מרוויחים סכומי עתק מהריבית על ההלוואות, כלי התקשורת נגועים בניגוד אינטרסים, כשכחלק משמעותי מהרווחים שלהם מגיע מפרסומות לפרויקטים של קבלנים ויזמי נדל"ן, המתווכים ואתרי המכירות נהנים מרווחים שמנים ועמלות גבוהות והממשלה נהנית ממיסים גבוהים יותר וממדד צמיחה מנופח על ידי כסף שאין לו כיסוי. אז אם כל אלה מרוויחים כל כך הרבה כסף, מי ישלם את החשבון?